Information
Ingen ny start under 2022
–
2 år
Utbildningsort Stockholm med satellitorterna Eskilstuna och Helsingborg
30
Som entreprenadupphandlare med inriktning på bygg och mark arbetar du med upphandling av entreprenader. Yrkesrollen kräver en bred kompetens med kunskaper i bland annat hållbarhet, socialt ansvar, strategiskt inköp och lagstiftning inom upphandling. Inom yrkesrollen måste du kunna arbeta strukturerat, kollegialt såväl som självständigt i arbetslag för att skapa goda affärer utifrån långsiktiga samhällspolitiska mål med största möjliga nytta för organisationen.
Utbildningen är en satellitutbildning där Eskilstuna är huvudort och Stockholm samt Helsingborg är satellitorter. Detta innebär att studerande i Stockholm och Helsingborg kan följa utbildningen som ges i Eskilstuna digitalt via storbildsskärm.
Övergripande mål för YH-utbildningen Entreprenadupphandlare - bygg och mark är att ge den studerande nödvändiga samlade kunskaper för att kunna utföra de arbetsuppgifter yrkesrollen kräver idag och i framtiden.
I utbildningen ingår sammantaget 22 veckor LIA som är fördelad på två perioder/kurser. Lärande i arbete är praktisk tillämpning av utbildningens teoretiska avsnitt i ett av branschens företag under ledning av en utsedd handledare.
Du söker din LIA-plats själv, med hjälp av dina egna kontakter och målsättningar. Men i och med att Påhlmans handelsinstitut har slutliga ansvaret för samtliga studerande använder vi vårt omfattande kontaktnät för att säkerställa LIA-platserna.
Huvudkurserna är ekonomi och effektiva processer - inköp och upphandling, inköp, entreprenad- och upphandlingsjuridik, andra styrande regelverk och avtalsrätt. Nedan finner du poängfördelningen.
I utbildningen ingår bl.a. projektarbeten och presentationer i mindre grupper och/eller helklass.
Utbildningen bedrivs centralt i lokaler i Stockholm, Eskilstuna samt Helsingborg och det finns stora chanser till arbete efter fullföljda studier.
Att studera via satellit innebär att föreläsaren kan vara på annan ort än där en kopplad utbildningsgrupp sitter. Utbildning på satellit innebär bunden utbildning utifrån att de studerande förväntas vara fysiskt ansluta till en lokal utbildningsgrupp, med föreläsaren på plats eller kopplad till gruppen via satellitsändning över ex. Teams.
De utbildningsorter som är upptagna kring denna utbildning är: